2018. május 8., kedd

Orchideák a Kamenjak félszigeten

Serapias lingua







Bertoloni-bangó


Bertoloni-bangó születik

Orchis bombyliflora, azaz pöszörlégy bangó





Bertoloni-bangó



Agárkosbor





Orchis bombyliflora



Orchis papilionacea

Pókbangó




Orchis papilionacea

Szajkó






Orchis papilionacea
















Poros, kavicsos utak szelik át a félszigetet. Távolban Premantura település látszik. 

Sordély hallatta hangját.

Njive strand









Kamenjak fok

Legeltetés. A füvet megeszik, az orchideát meghagyják.

Bár még nincs a nyári forgalom, az út menti növényeken látszik a rárakódott világos por.


Orchis papilionacea

Serapias lingua

Pinizule strand




Pókbangó




Két nap a Kamenjak félszigeten teljes pihenés, nyugalom. Hát még ha vadon élő orchideák is vannak! Hozzá szebbnél szebb tengerpart, sziklás öblök. 2018. április 26-án indultunk immár másodszor e csodás helyre. Ahogy előzetesen nézegettem, vannak botanászok, akik előszeretettel keresik fel ezt a régiót. Most épp nem jártak erre, csütörtök, péntek lévén.  A félszigeten nem voltak sokan, pár öbölben voltak napozók. A kedvenc Njive beach-en még bátor fürdőzők is akadtak. Nem lehet, hogy meg se próbáljam a vizet! Hát beleléptem, nem bátran, éppen csak. Nagyon hideg volt, mintha hűtőből kivett víz érte volna a lában. Ennyi elég is volt. Egy nyolc év körüli kislány úgy hódította a vizet, mintha meleg lenne. Az idő kimondottan nyárias volt. 

Az orchideák kicsik, azonban szép számban akadnak belőlük. Egyes részeken a serapias lingua szinte virágszőnyeget alkot. 
Legeltetés van a területen, így ahol már legeltek, igen könnyű észrevenni a kis orchideákat, ugyanis ezek nem szerepelnek az állatok étlapján és bár alacsonyak, mégis meredeznek, integetnek, hívnak egy fotó erejéig.

A Kamenjak félsziget Isztria legdélibb csücske, Premanturából lehet megközelíteni a Nemzeti Parkot.

Itt a félszigeten él a szarvasvipera mérges kígyó. Azért amikor az ember pásztázza az orchideás területeket, nem felejti ezt a tényt. A végén igencsak örültem, hogy hála Istennek, nem találkoztunk egy példánnyal sem. Bár feltehetőleg kicsi az esély rá, hiszen valószínű, hogy kevésbé háborgatott részen töltik életüket. Vannak igen sűrű bokrokkal benőtt területek. Elfér ott.
A szerencsések találkozhatnak a mediterrán barátfókával, esetleg uszkáló delfinekkel. Egy sötét bólyára  a távolból azt reméltem, hátha a fóka. Persze nem, csak ilyenkor az ember fokozottan figyel és elképzeli, hátha ő az. 

Pár virág látványáért ennyit utazni! Talán bolondságnak tűnik. Szerintem roppant izgalmas. Az útvonalat úgy állítottam össze, hogy más látnivalók is beleférjenek, ne csak a tűző napon keresgélni a virágokat. Ezért pár napot is rendkívül gazdagon lehet zárni.

Innen tovább utaztunk Zambratijaba, ahol sekély a víz és csodák csodája kellemes hőmérsékletű. 
További képek, élmények a vorosszikla.blogspot.com oldalon 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése